sobota, 30 marca 2013

30. Tradycyjna muzyka japońska




Tradycyjne pieśni japońskie są klasyfikowane na kilka kategorii. Między innymi od sytuacji, w której są śpiewane, a także pełnionej funkcji linii melodycznej. Główną kategorią są piosenki związane z uprawą ryżu, rybołówstwem  przewoźnictwem wodnym i uprawą na roli. Kolejną kategorią są pieśni związane z wszelkiego rodzaju festiwalami i z okazji różnego rodzaju świąt. Jako trzecie - piosenki dla najmłodszych jak na przykład kołysanki. 

Tradycyjnymi instrumentami japońskimi są: 

Shamisen - Podobnej długości do gitary, ma jednak o wiele cieńszy, bezprogowy gryf. Jest zrobiony z twardego, czerwonego drzewa sandałowego.

Shakuhachi - Jest to bambusowy flet prosty, który z Chin przywędrował do Japonii.
Koto - Jego druga nazwa to kin. Składa się z długiego pudła drewna. Jest instrumentem z rodziny cytr.

Biwa - Lutnia posiadająca od 3-5 strun. Instrument przybył do Japonii z Chin.

Kokyu - Trzystrunowy instrument, który towarzyszy często ludowym pieśniom i balladom.

Taiko - Wielki bęben używany podczas różnych uroczystości i festiwalach.

Tsuzumi - Małe bębenki używane podczas przedstawień teatrów kabuki.

Gong - Towarzyszył buddyjskim ceremoniom, a także był używany podczas ceremonii picia herbaty.

Tradycyjne pieśni japońskie:

Sakura Sakura
http://www.youtube.com/watch?v=XPGNqwT2N_Y
sakura sakura
yayoi no sora wa
mi-watasu kagiri
kasumi ka kumo ka
nioi zo izuru
izaya izaya
mini yukan




















niedziela, 27 stycznia 2013

29. Ikebana

Ikebana, czyli sztuka układania kwiatów. 

W japońskich domach ikebanę ustawia się zwykle w honorowym miejscu, tak aby wszyscy mogli podziwiać artystyczny kunszt pani domu. Jednak celem układania ikebany nie jest tylko zachwycenie oczu oglądających dzieło. Pachnące kompozycje mają wyrazić zarówno piękno fizyczne, jak i duchowe. 
Ikebana w przeciwieństwie do dekoracyjnych bukietów w stylu zachodnim, japońska sztuka układania kwiatów skupia się na tworzeniu harmonii linearnych rytmów i kolorów, podczas gdy na zachodzie ludzie podkreślają ilość i barwy roślin, poświęcając uwagę przede wszystkim pięknu kwiatów. 
Do ułożenia kompozycji potrzebna jest wiedza choćby o tym co w japońskiej tradycji oznaczają poszczególne kolory. Ważne jest również zachowanie idealnej harmonii w łączeniu barw. Japończycy uważają, że wszelka kolorystyczna przesada niszczy subtelną mowę kwiatów. Istotny jest też ich układ i wysokość. Najwyższy  kwiat zazwyczaj jest w środku i symbolizuje niebo. Pozostałe dwa główne elementy kompozycji symbolizują ziemię i człowieka. W Japonii jest kilka tysięcy szkół ikebany.
Klasyczne ikebany wymagają długich i wąskich wazonów, podpórek podtrzymujących kwiaty i specjalnych płytek z kolcami zwanymi kenzan do nabijania na nie kwiatowych pędów.

W Japonii układanie kwiatów nie jest tylko sztuką dekoratorską. To obrządek o tradycji równie bogatej, jak ceremonia parzenia herbaty, czy zawody sumo.
cymbidium-ikebana-branch-DS
cymbidiumflutespair-web

wtorek, 15 stycznia 2013

28. Bramy Torii

Itsukushima

Torii - jest to brama o charakterystycznym kształcie spotykana tylko i  wyłącznie w Japonii. Jest symbolem ichniejszej religii Shinto. Symbolizuje przejście do "Świata Skończonego" - fizycznego świata ziemskiego, którego końcem jest śmierć,  do "Świata Nieskończonego" będącego światem bogów. Torii są stawiane tam gdzie mogą mieszkać bogowie, czyli nierzadko można zobaczyć bramy stojące na wodzie, na przybrzeżnych skałach lub w przydomowym ogrodzie. Dużą uwagę przywiązuje się do widoku, który powinien roztaczać się za bramą. Musi on stwarzać coś w rodzaju ''ramy obrazu'', który swoim pięknem i harmonią przyciąga wzrok i zachęca do odwiedzenia ogrodu.
Torii prowadząca do shintoistycznej świątyni to najbardziej charakterystyczny element dla japońskiej architektury - belki wieńczące bramę wsparte są zwykle na dwóch wysokich słupach. Brama prowadząca do świątyni Itsukushima jinja na wyspie Miyajima jest najwyższą z japońskich torii.
Ma około 16 metrów. Wetknięcie monety w drewnianą torii spowoduje, że spełni się marzenie. Podobno bóstwa kami przychylają się do próśb tych, którzy odwiedzają świątynie po raz pierwszy.









niedziela, 13 stycznia 2013

27. Purikura

Purikura jest rodzajem automatu służącemu do robieniu sobie zdjęć w formie naklejek niewielkich rozmiarów. Nazwa pochodzi od zniekształcenia angielskich słów "print club". To nie są takie zwykłe znane nam dotychczas automaty, gdyż jeszcze przed wydrukowaniem zdjęcia można je samodzielnie ozdobić. Zabawa ta jest bardzo popularna wśród japońskiej młodzieży, zwłaszcza wśród gyaru girls.
Młodzi ludzie najczęściej korzystają z tej usługi podczas spotkań z przyjaciółmi, żeby upamiętnić wspólne spotkanie.