こんにちは
Kimono - (dosłownie " coś na sobie ") to tradycyjny ubiór japoński.
Jest to prosty ubiór w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok. Rekawy sa długie i bardzo szerokie, czasami nawet do pół metra. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wziązany na plecach - Obi.
Większośc japońskich kobiet nie byłaby w stanie sama zalożyć kimona, gdyż typowy strój kobiecy składa się z dwunastu lub więcej elementów, które powinny zostać założone, dobrane i umocowane w określony sposób. Korzysta się wtedy z usług zawodowców, którzy pomagają ubrac się kobiecie na specjalną okazję.
Typy kimono różnią się wymową sumboliczną, nosza tez przesłanie o charakterze interpersonalnym. Dobiór ubioru zależy od wieku kobiety i jej stanu cywilnego, jak również okazji.
- Kurotomesode - kimono czarne, zdobione poniżej talii. Jest to najbardziej uroczyste kimono dla mężatek, nosi je matka panny młodej lub pana młodego na ślubie. Zwykle na rękawach, piersi i plecach wydrukowane jest pięć kamon. (herbów rodzinnych)
- Furisode - dosłownie "kołyszące się rękawy". To najbardziej uroczyste kimono dla panien. Ma ono wzór na całej powierzchni i zakładane jest zwykle na ceremonię dojrzałości, a także ślub i wesele przez niezamężne krewne panny młodej.
- Irotomesode - Kimono jednokolorowe, zdobione tylko poniżej talii. Jest mniej uroczyste niż Kurotomesode. Noszą je mężatki. Może mieć trzy lub pięć kamon.
- Homongi - dosłownie "ubiór wizytowy". Charakterystyczne są wzory na ramionach, szwach i rękawach. Mogą je nosić zarówno panny i mężatki, można w nim iść także na formalne przyjęcie
- Tsukesage - Ma skromniejsze wzory niż Homongi, zwykle poniżej talii. Mogą je nosić panny i mężatki.
- Iromuji - jednokolorowe kimono noszone przez kobiety dowolnego stanu cywilnego, przeważnie na ceremoniach parzenia herbaty. farbowany jedwab może być zbobiony, ale nie ma rożnokolorowych wzorów.
- Komon - po polsku "drobny wzór". Kimono zdobione drobnym, powtarzalnym wzorem na całej powierzchni. Dość swobodne.
- Yukata - Swobodne letnie kimono bez podszewki, zwykłe, bawełniane lub konopne. Yukaty nosi się na festynach na świeżym powietrzu, pełni rolę piżamy. Przeznaczone dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku.
Kimono męskie w odróżnieniu od damskiego jest znacznie prostsze w wkładaniu, gdyż składa się tylko z pieciu części.
Dodatki i elementy stroju:
- Geta - drewniane sandały dla mężczyzn i kobiet noszone do Yukaty.
- Obi - Rodzaj pasa używany do kimono.
- Tabi - skarpety o dwóch palcach, sięgające do kostek.
- Zori - Sandały splecione z płótna.
- Kanzashi - ozdoby do włosów, które często bywają kunsztownie upięte.
Kiedyś sobie sprawię Yukatę i Komon ^^ Może tez inne, jak mi już wolno będzie je nosić... xD
OdpowiedzUsuńPiękne:)
OdpowiedzUsuńMadzia**