sobota, 1 grudnia 2012

26. Tokyo



Tokyo - Stolica Japonii, pretendująca do miana największej aglomeracji świata, liczy 30 milionów mieszkańców i leży na obszarze aktywnym tektonicznie. Rozwinęła się w miejscu dawnej stolicy szogunów.


Pałac cesarski.

W centrum miasta znajduje się pałac cesarski, Kokyo rezydencja rodziny cesarskiej. Większość jego terenów, w tym sam pałac, otoczonych potężnymi kamiennymi murami, starymi drzewami i fosami z okresu Edo, nie jest dostępna dla zwiedzających. Otwarty jest tylko dwa razy w roku - 23 grudnia, w dzień urodzin cesarza i 2 stycznia. Większą część 110-hektarowego zespołu pałacowego zajmują lasy, ogrody i stawy. Cesarz Showa (Hirohito), panujący w latach 1926-1989, był z wykształcenia biologiem i znaczną część wewnętrznych ogrodów zamienił w rezerwat przyrody. Cesarz Meiji wybrał to miejsce na nową rezydencję i w 1869 r. przeniósł tu swój dwór z Kyoto, miasta które było stolicą cesarstwa przez ponad tysiąc lat. Budowę nowego drewnianego pałacu ukończono 1889 r.,a miasto przemianowano na Tokyo, czyli Wschodnią Stolicę. od tego czasu pałac jest rezydencją cesarzy.

Świątynia Yasukuni

Na zachód od Kitanomaru-koen, ulica Yasukuni prowadzi do Yasukuni-jinja. Wchodzi się do niej przez największą w Japonii bramę torii - wysoką na osiem pięter, wykonaną ze stali i ważącą 100 t. Okręg świątyni przylega do północnego skraju terenów pałacu cesarskiego. Ze wszystkich budowli kultowych w Japonii świątynia Yasukuni budzi największe kontrowersje. Yasukuni dosłownie znaczy "kraj pokoju". Wzniesiono ją w 1869 r. Czczone są w niej dusze ponad dwu i pół miliona japońskich żołnierzy, którzy polegli od 1868 r. do końca II wojny światowej.

Stacja Tokyo

Na wschód od pałacu cesarskiego i od Kyokyo Gaien rozciąga się dzielnica Marunouchi. Nazwa ta znaczy "wewnątrz murów", czyli umocnień zamku Edo. Niegdyś była to odnoga Zatoki Tokijskiej, a jej wody sięgały do miejsca, gdzie dziś stoi hotel Palace. Zatoczkę zasypano na początku XVII w. i powstała tu ekskluzywna dzielnica wasali rodu Tokugawa. Zwaną ją Daimyo Koji, co znaczy uliczki Daimyo. Marunouchi była nie tylko strefą buforową między zamkiem, a zewnętrznym światem zwykłych ludzi, pozwalała także szogunowi mieć na oku swoich wojowników z prowincji, którzy byli zobowiązani co jakiś czas mieszkać w Edo. Dzisiaj w dzielnicy znajdują się siedziby różnych firm i biura rządowe.
Szeroki bulwar oddzielający dzielnicę od terenów pałacu cesarskiego prowadzi do Tokyo-eki (stacji kolejowej). Nie jest to ten dworzec, na którym ruch jest największy, ale i tak jest duży. Ma 19 peronów, w tym terminal shinkansenu.

Rainbow Bridge

Dziełem nowoczesności miasta oraz atrakcją turystyczną jest Rainbow Bridge. Nazwa wywodzi się od kolorowych świateł umieszczonych na liniach podtrzymujących konstrukcję. Jest to 50. co do wielkości wiszący most na świecie.Stanowi on również jeden z punktów orientacyjnych w tokijskiej metropolii. Łączy port Shibaura ze sztuczną wyspą Odaiba. Górny pokład ma linie szybkiego ruchu, natomiast dolny posiada pasy ruchu obsługujące port, a także dodatkowo linię kolejową i ścieżkę dla pieszych.

rainbow bridge tokyo

Sanktuarium Meiji

Najważniejszą świątynią shinto w Tokyo jest Sanktuarium Meiji w Shinjuku - zachodniej dzielnicy stolicy Japonii. Znajdują się tu prochy cesarza Meiji czczone jako relikwie narodowe. Do Meiji można wejść starym pięknym parkiem od stacji Harajuku. Świątynia czyszczona jest codziennie i  codziennie na drewnianych podstawkach podawane są nowe ofiary, np. kwiaty, ryżowe wino, papier. Już na pierwszy rzut oka uderza lśniąca czystość sanktuarium. Tak ja w innych miejscach tego typu, utrzymanie czystości to jeden z podstawowych elementów rytuału, ponieważ czystość i oczyszczenie to motywy pojawiające się bardzo często w obrzędach shinto.



5 komentarzy:

  1. Ohayou :3
    Właśnie przeczytałam całego bloga : ))
    Bardzo fajny, obserwuję ;)
    Akurat tego posta o Tokyo nie chce mi się czytać, ponieważ nic mi to nie da, musiałabym zobaczyć sama to wszystko, ale to w dalekiej przyszłości xD
    Poza tym muszę posłuchać wrzucone przez ciebie piosenki Vocaloidów, choć wątpię, żebym się do tego przekonała xD
    Japonią się interesuję od niedawna, więc niektóre rzeczy były dla mnie ciekawymi nowościami xD
    Mogłabyś coś o festiwalu świaaatła *-*
    Albo o rytuałach parzenia herbaty i sztuce gejszy napisać *u*
    Albo coś o ceremoniach ślubnych?? : ))

    (zapraszam do siebie :*)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za szczerą opinię, bardzo dużo dla mnie taka znaczy c:
      Oczywiście jako następny temat postu wybiorę coś z proponowanych przez Ciebie tematów. Życzę szybkiego i taniego wyjazdu do Japonii i pozdrawiam ~

      Usuń
  2. Dobrze przygotowane moim zdaniem. ^^
    A napisałabyś coś o religi shinto?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ohayo :D
    Bardzo, ale to bardzo spodobał mi się twój blog.
    Mam nadzieję, że pisanie go nie znudzi ci się tak szybko :)
    Czekam na kolejne posty *u*
    http://i-like-dead-humans.blogspot.com/ <-- Zapraszam na mojego bloga :)

    OdpowiedzUsuń